Po długiej zimie nadejście ciepłej i słonecznej pogody jest dla większości z nas powodem do radości. Niestety nadejście lata nie u wszystkich wywołuje pozytywne emocje, szczególnie u osób cierpiących na „odwrócone sezonowe zaburzenia afektywne” (ang. SAD) – znane również jako „Letnia depresja”
Na pewno znane Ci są klasyczne sezonowe zaburzenia efektywne, związane ze zmianami pór roku. Najczęściej występują one w miesiącach jesiennych oraz zimowych, kiedy dzień staje się krótszy, pogoda nie rozpieszcza, a większość dziennego światła widzimy jedynie w godzinach naszej pracy. Nie jest zatem dziwne, że depresyjna atmosfera na dobre rozgaszcza się pośród ludzi.
Isabel Leming, starsza terapeutka w klinice zdrowia psychicznego Smart TMS, wyjaśnia, że niewielki odsetek ludzi doświadcza tego zaburzenia również w miesiącach wiosennych i letnich.
„Uważa się, że 10% osób dotkniętych sezonowymi zaburzeniami afektywnymi, doświadcza ich w formie odwróconej” – powiedziała Dr. Leming, zauważając, że zaburzenie to może być bardziej powszechne w krajach położonych bliżej równika, jednak występuje na wszystkich długościach geograficznych.
Przyczyna występowania odwróconych sezonowych zaburzeń afektywnych nie jest do końca ustalona, jednak eksperci uważają, że istnieje kilka czynników które mogą być potencjalnie odpowiedzialne za wystąpienie depresji w miesiącach wiosennych i letnich:
I. Zaburzenia rytmu dobowego
Wydłużenie dnia następujące w sezonie letnim, zmusza nasz organizm do lekkiego przestawienia naszych zegarów biologicznych, co powoduje zaburzenie równowagi melatoniny w naszych organizmach. Może to powodować przemijające problemy z długością i jakością snu, co jak dobrze wiemy jest często pierwszym krokiem do wystąpienia zaburzeń lękowych oraz depresyjnych.
II. Upał
Wiele osób w trakcie uciążliwych upałów zapomina o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Mało kto z nas rzuca codziennie okiem na prognozy i zalecenia IMGW w zakresie obciążenia cieplnego. Z tego powodu wielu z nas w trakcie upałów odczuwa skutki przegrzania oraz odwodnienia. Jeśli taki stan utrzymuje się przez kilka dni, może stać się katalizatorem dla wystąpienia zaburzeń afektywnych.

Mapa obciążenia cieplnego ze strony IMGW
Osoby mające problem z układem krążenia, oraz osoby otyłe dodatkowo powinny zwracać uwagę na zalecenia IMGW w tym zakresie, ponieważ zaburzenia gospodarki elektrolitowej w organizmie, mogą poza znacznym obniżeniem naszego nastroju, doprowadzić również do czasowych arytmii, tachykardii i innych problemów związanych z układem krwionośnym.
III. Bałagan w grafiku
Osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne oraz lękowe, doskonale zdają sobie sprawę, jak istotnym elementem jest poczucie stabilności swojego codziennego dnia. Okres wakacyjny powoduje jednak, że często jesteśmy zmuszeni do wprowadzenia w swój grafik wiele elastyczności. Czasami połowa pracowników Twojej firmy ucieknie na urlop i trzeba sobie radzić. Czasami jadąc na wakacje, spóźni Ci się samolot, czy tez inny środek transportu. Sytuacje takie są w mniejszym lub większym stopniu stresujące, dlatego warto wszystko planować z odpowiednim zapasem i marginesem błędu.
IV. Letnia depresja a samoocena
Upały zmuszają nas do zrzucenia z siebie nadmiaru ubrań, a to może spowodować aktywacje kompleksów związanych z wyglądem naszego ciała. Jeśli nie udało nam się zrzucić nadmiarowych kilogramów, lub mamy kompleksy dotyczące wyglądu naszego ciała, pokazywanie go światu może być dla nas bardzo stresujące. Przestajemy się czuć komfortowo w miejscach publicznych i jeśli będziemy do tego przywiązywać nadmierną uwagę, mogą pojawić się u nas fobie społeczne.
V. Obawy finansowe
Z założenia nasz urlop powinien pomóc odpocząć naszym nadwyrężonym przez pracę nerwom. Często jednak wybieramy się na wakacje, których koszta sprawiają, że nasz wakacyjny budżet zaczyna trzeszczeć. W rezultacie zamiast odpoczywać, martwimy się o to jak poukładamy nasz domowy budżet po powrocie z wakacji, lub irytujemy się że nie stać nas na interesujące nas lokalne atrakcje.
Z tego powodu warto pamiętać, aby nie szarżować z wakacjami. Wybierając wczasy wybierajmy je tak, aby koszta transportu i zakwaterowania stanowiły tylko niewielką część naszych ogólnych wakacyjnych wydatków. Zamiast jechać nad Lazurowe Wybrzeże, wybierz coś tańszego, a pieniądze które oszczędzisz wydaj na miejscu na rozrywki które pozwolą Ci wypłukać cały nagromadzony stres. Gwarantujemy, że z takim podejściem wrócisz z wakacji znacznie bardziej wypoczęty, a letnia depresja nie będzie stanowić dla Ciebie problemu.
Udanych wakacji, od całego zespołu Zdepresjonowani.pl!
[the_ad_group id=”149″]Do opracowania artykułu użyliśmy źródeł wewnętrznych oraz materiałów zapewnianych przez webmd.com oraz Cosmopolitan UK