W ostatnich dniach młodzież powróciła do szkoły w dość nietypowej i uciążliwej atmosferze pandemii koronawirusa. Ostatnio pisaliśmy o tym jak nauczyć swoje małe dziecko wymaganych zasad higieny oraz dystansowania społecznego. Dzisiaj pora udzielić kilku rad młodzieży uczęszczającej do szkół średnich oraz studentów.

Nawet jeśli niespecjalnie boimy się koronawirusa, to występujące przed placówkami edukacyjnymi kolejki do pomiaru temperatury, środków dezynfekujących czy też panująca atmosfera niepewności, mogą stopniowo budzić w nas irytację, rozdrażnienie i napięcie. Jeśli taki stan będzie się utrzymywał przewlekle i nie znajdziemy sposobów na rozładowanie negatywnych emocji, może przeistoczyć się w zaburzenie lękowe lub nawet w depresję.

Aby uniknąć przerodzenia się zwykłej irytacji w coś poważniejszego, warto pamiętać o kilku aspektach higieny psychicznej, które pomogą wam funkcjonować w nowej codzienności.

I. Zamień przymus na okazję do rozmowy.

Do tej pory, człowiek dowiadywał się czym jest długa i irytująca kolejka, dopiero gdy pierwszy raz w życiu odwiedzał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ze względu na pandemię macie okazje poznać tą wątpliwą przyjemność wcześniej. Ważnym jest aby w trakcie takiego oczekiwania postarać się zagospodarować swój czas w miarę konstruktywny sposób.

  • Na początek możecie spróbować zsynchronizować swoje przybycie do szkoły ze swoją paczką znajomych. Dzięki temu unikniecie konieczności stania ramię w ramię z kimś kto zwyczajnie działa wam na nerwy.
  • Alternatywną metodą jest otwarcie się na ludzi i nawiązywanie konwersacji z osobami które macie w pobliżu. Może się tak zdarzyć, że dzięki nudnemu czekaniu na swoją kolej poznacie kogoś interesującego z kim wcześniej nie mielibyście szansy zamienić ani słowa.
  • Jeśli wcześniejsze metody niezbyt przypadają wam do gustu, zawsze pozostają słuchawki i ulubiona muzyka.

Wszystkie te rady mają jeden punkt wspólny, a mianowicie odwracają wasze myślenie od samego faktu oczekiwania a kierunkują na rozwój zdrowych kontaktów międzyludzkich. Dzięki temu coś co normalnie wydaje się być uciążliwością, stanie się dla was okazją do wymiany poglądów oraz rozwoju osobistego.

II. Nie rób ze szkoły pola bitwy.

Często wśród młodzieży występuje przekonanie, że koronawirus to tylko zwykła grypa i nie ma się czym przejmować. Należy jednak pamiętać, że do szkoły wszyscy macie obowiązek chodzić, więc niejako znajdujecie się tam po pewnym przymusem. Cześć z was najchętniej wyrzuciła by maseczki do kosza, ale część może się wirusa zwyczajnie bać i tak samo jak inni musi się w tej szkole znajdować. Z tego też powodu warto na czas pobytu w szkole przestrzegać obostrzeń, aby ni stresować nadmiernie innych, a także aby nie narobić sobie kłopotów dyscyplinarnych u dyrektora. Jesteście młodzi, więc chodzenie w maseczce was nie zabije, a robienie awantury może tylko jeszcze bardziej zagęścić panującą atmosferę.

III. Zwróć uwagę na innych.

Każdy z nas inaczej reaguje na stres związany z obostrzeniami, jedni wcale go nie odczuwają inni zaś są na granicy wytrzymałości psychicznej. Będąc na terenie szkoły pamiętaj aby zwracać uwagę na zachowanie innych uczniów. Jeśli ktoś siedzi przygaszony w kącie, albo wydaje się nerwowy, podejdź zagadaj, spytaj się czy wszystko OK. Ciebie to nic nie kosztuje, a komuś możesz uratować dzień.

IV. Po wyjściu ze szkoły pamiętaj o higienie psychicznej.

Bardzo istotne jest aby stresujące sytuacje na bieżąco rozładowywać. Dlatego też zapraszamy Was do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym higieny psychicznej i zachęcamy do wprowadzenia przedstawionych tam zaleceń w życie. Jeśli nie da się uzyskać pozytywnej atmosfery w trakcie waszego pobytu w szkole, należy dołożyć wszelkich starań aby odpowiednio odreagować nagromadzony stres. W przeciwnym wypadku będzie Wam potrzebny inny z naszych artykułów czyli „Jak pokonać atak paniki„.

Mamy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie i te kilka rad zawartych w niniejszym artykule naprowadzi Cię na odpowiedni tok rozumowania, który pomoże uniknąć stresujących sytuacji związanych z edukacją w czasach pandemii.

Życzymy udanego roku szkolnego!

Podziel się

Komentowanie wyłączone