Atak Paniki to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów nerwicy i depresji, jednak może również pojawić się sprowokowany traumatycznymi wydarzeniami, w których bierzesz lub brałeś udział w przeszłości.
Jak identyfikować atak paniki?
Ataki paniki mają bardzo szerokie spektrum objawów i są one zmienne w zależności od osoby doświadczającej ataku. Mogą to być zawroty głowy, skoki ciśnienia, skurcze mięśni, przyśpieszony puls, zaburzenia jakości widzenia oraz wiele innych. Jednak jest pewna cecha charakterystyczna dla wszystkich ataków paniki i jest nią poczucie utraty kontroli nad zachowaniem własnego ciała i przekonanie o nadchodzącym poważnym zagrożeniu zdrowia lub życia.
Osoba doświadczająca ataku paniki zostaje opanowana przez pierwotnie zakorzeniony w naszych organizmach lęk przed zagrożeniem. Puls przyśpiesza, ciśnienie rośnie, często pojawiają się poty i trudności z oddechem, a osoba przechodząca przez epizod ataku paniki jest w stu procentach przekonana, że jej życie jest zagrożone. Organizm ma problem ze zidentyfikowaniem konkretnego źródła zagrożenia, dlatego też często w trakcie trwania ataku paniki zaczynamy bać się któregoś z objawów tego ataku. Dla przykładu, że dostaniemy zawału, wylewu lub udusimy się z braku tchu.
[the_ad_group id=”149″]Pamiętajcie jednak, że wszystko co odczuwacie ma swoje źródło w pierwotnym mechanizmie ludzkiego ciała jakim jest mechanizm walki lub ucieczki i jak każdy z wbudowanych w nas mechanizmów nie jest przewidziany przez naturę aby nam zaszkodzić. Nie trwa on wiecznie, a jeśli będziesz pracować nad swoim zachowaniem w trakcie ataków, staną się one znacznie bardziej „kontrolowalne”.
No więc jak z nim walczyć?
1.: Skup się na oddechu!
Jak już wspominaliśmy za ataki paniki odpowiada mechanizm, który w czasach pierwotnych zaprojektowany został do walki lub ucieczki, a więc aktywności wymagających dużo tlenu dla naszych mięśni. Dlatego też, prawie zawsze w trakcie ataku paniki nasz oddech znacząco przyśpiesza, powodując hiperwentylację organizmu. Powoduje ona zawroty głowy i często jest akceleratorem pozostałych objawów ataku paniki. Dlatego w trakcie ataku staraj się w pierwszej kolejności skupić na powolnym miarowym oddechu. Weź głęboki oddech zatrzymaj powietrze i policz w głowie do 10 zanim wypuścisz powietrze. Powtarzaj tą czynność wielokrotnie a objawy hiperwentylacji powinny stać się znacznie mniej dokuczliwe. Możesz również użyć papierowej torebki przez do której będziesz oddychać, jednak zalecamy metodę z liczeniem w myślach, ponieważ skupienie swojej świadomości na liczeniu pomoże uspokoić galopujące myśli w Twojej głowie.
2.: Popłyń z falą!
Bardzo istotne jest, aby uświadomić sobie co właśnie się dzieje. Nie ma apokalipsy, a Ty nie doświadczasz symptomów żadnej wcześniej nieznanej medycynie choroby która zaraz Cie zabije.
Uświadom sobie, że to co przeżywasz jest stanem tymczasowym i wkrótce przejdzie. Mimo, że totalnie się z tym w danej chwili nie zgadzasz, to jesteś w stanie przejąć nad tym wszystkim kontrolę i wkrótce Ci się to uda. Tymczasem nie staraj się za wszelką cenę tego dokonać jak najszybciej, powoli identyfikuj swoje objawy i je racjonalizuj. Ataki paniki zwykle trwają maksymalnie 60 minut. Chwila w której pomyślisz, że już gorzej z Tobą być nie może i zaraz umrzesz oznacza kulminacje ataku i wkrótce twój stan zacznie się poprawiać. Miej tą perspektywę cały czas przed oczami i na tym się skup, zamiast na doświadczaniu i analizowaniu swoich objawów.
3.: Poproś kogoś o pomoc.
Nie wstydź się przyznać czego doświadczasz, poproś bliską Ci osobę, aby Ci towarzyszyła lub jeśli nie masz takiej osoby pod ręką zadzwoń do niej. Kontakt z kimś zaufanym bardzo pomaga. Bardzo ważne aby poczuć się bezpiecznie. Nie starajcie się rozmawiać o czymś konkretnym z życia codziennego. Skupcie się na sferze emocjonalnej na łączących was pozytywnych przeżyciach, a przede wszystkim na tym że jesteś bezpieczny bo ktoś jest przy tobie.
4.: Wyśmiej atak w twarz.
Ta metoda nie działa za pierwszym razem, jednak pomaga przy kolejnych atakach. A polega ona na tym, że identyfikując każdy z objawów ataku stwierdzasz, że to już było i cię nie zabiło, więc po co się przejmować. Jeśli pojawi się u Ciebie jakiś dotychczas nie doświadczany objaw ataku traktuj to jako żałosne próby zwrócenia Twojej uwagi przez atak. To tylko prymitywna część Twojego mózgu stara się przejąc kontrolę, zaakceptuj to i z czasem zaczniesz ignorować.
5.: Znajdź przyczynę.
Kiedy już uda Ci się przetrwać atak, zabaw się w detektywa i postaraj znaleźć powód wystąpienia ataku. Jaka myśl albo czynność go wywołała. W tym procesie również może przyda Ci się bliska osoba. Przeanalizuj sytuację, znajdź czynniki stresogenne a następnie zastanówcie się jak można zredukować ich wpływ na Twoje życie.
Co dalej?
Atak paniki może przytrafić się każdemu. Jednak jeśli ataki paniki występują u Ciebie coraz częściej, może to oznaczać, że występują u Ciebie takie zaburzania jak nerwica, depresja lub PTSD. Dlatego zachęcamy do skontaktowania się z psychologiem w celu ustalenia przyczyny nawracających ataków paniki. Czasami wystarczy zwykła psychoterapia, czasami zmiana trybu życia, a czasami może okazać się niezbędna pomoc farmakologiczna. Adresy głównych placówek zajmujących się leczeniem zaburzeń nerwicowo depresyjnych w Twoim województwie znajdziesz w naszej Bazie Placówek Medycznych. Pamiętaj, by jak najszybciej skonsultować się z terapeutą, ponieważ jeśli cierpisz na któreś z wymienionych zaburzeń, to im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym krócej ono trwa i ma łagodniejszy przebieg.