Objawy somatyczne to zespół objawów fizycznych, których doświadczają osoby z depresją oraz zaburzeniami lękowymi. W niniejszym artykule postaramy się opisać najczęściej występujące rodzaje somatyzacji zaburzeń psychicznych, aby uzmysłowić wam na czym polega fizyczne odczuwanie zaburzeń psychicznych.
Popularnym mitem na temat depresji oraz zaburzeń lękowych jest to, że „one nie bolą”. Prawda jest jednak taka, że nasz mózg jest sterownikiem układu nerwowego, który odpowiada za przekazywanie informacji oraz zarządzanie całym naszym organizmem. Dzięki naszej świadomości jesteśmy w stanie kontrolować naprawdę wiele aspektów działania organizmu. Te mechanizmy często wykorzystywane są w szkoleniu jednostek specjalnych w armiach na całym świecie. Żołnierzy uczy się zwiększonej tolerancji na ból, głód, czy też ekstremalne warunki pogodowe poprzez, kontrolę własnej świadomości i odpowiednie podejście do odczuwanych bodźców.
[the_ad_group id=”149″]Możemy jednak z dużym prawdopodobieństwem założyć, że większość osób czytających ten artykuł nie przechodziła szkolenia sił specjalnych, przez co możecie nie być do końca świadomi tego jakie objawy mogą być powodowane przewlekłym stresem, depresją, czy też zaburzeniami lękowymi. Z tego też powodu zapraszamy do zapoznania się z najczęściej występującymi fizycznymi dolegliwościami związanymi z depresją oraz nerwicą.
I. Zmniejszona tolerancja na ból
Dotychczas przeprowadzone badania wykazały zwiększone odczuwanie bólu przez osoby z depresją lub nerwicą lękową. Nie znamy dokładnego mechanizmu występowania tego zjawiska, jednak przypuszcza się, że za ten stan rzeczy odpowiada podwyższone napięcie mięśniowe.
Ból który do tej pory nie utrudniał nam specjalnie życia, zaczyna być dla nas uciążliwy, przez co zaczynamy przyjmować leki przeciwbólowe. Tymczasem okazuje się, że odpowiednio dobrana kuracja antydepresantami jest w stanie w znacznym stopniu złagodzić dolegliwości bólowe.
II. Napięciowe bóle głowy
Jeśli potraktujemy objawy somatyczne jako menu w restauracji, to w pozycji „specjalność zakładu” z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy właśnie napięciowe bóle głowy. Nie są one silne, można z nimi funkcjonować i tłumić je zwykłymi lekami przeciwbólowymi. Jednak najbardziej uciążliwą cechą tego rodzaju bólu jest to, że ma charakter przewlekły. Pacjenci z depresją często odczuwają go nieprzerwanie przez całe miesiące, a to powoduje dodatkowe pogorszenie nastroju pacjenta.
Objawy charakterystyczne napięciowych bólów głowy są najczęściej opisywane jako uczucie podobne do założenia na głowę zbyt ciasnej czapki, lub uczucie, że nasza głowa jest „napompowana”. Często też czujemy ból w okolicy brwi, podstawy czaszki lub mamy wrażenie, że ktoś na czubku naszej głowy położył jakiś ciężar który cały czas ciągnie nas do ziemi.
III. Zmęczenie lub przewlekłe obniżenie poziomu energii
Oczywiście każdy kiedyś bywa zmęczony, jednak w przypadku depresji i stanów lękowych zmęczenie często towarzyszy chorym zaraz po przebudzeniu. Apatia i niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności są jednym z głównych czynników przez które pacjenci z nieleczoną depresją osiągają znacznie gorszą wydajność w ciągu dnia niż ludzie zdrowi.
Ciągłe zmęczenie i chęć do snu jest naturalną reakcją organizmu na problemy neurologiczne. Nasze ciało diagnozuje, że coś jest nie tak ze stanem naszego głównego sterownika dlatego podejmuje starania aby zmusić Cię podreperowania stanu swoich neuronów poprzez sen. W 2013 roku przeprowadzono badania które wykazały, że poprzez sen nasz mózg pozbywa się toksyn oraz szkodliwych substancji powstających w nim w trakcie wytężonej pracy umysłowej. Możesz na ten temat poczytać w internetowym serwisie Polskiej Agencji Prasowej.
IV. Obniżenie jakości widzenia
Jednym z bardzo interesujących objawów depresji jest jej wpływ na obniżenie jakości widzenia. Polega ono na spłyceniu palety dostrzeganych przez nas kolorów oraz pogorszeniu ostrości. Jeśli ten temat cię zainteresował, możesz zapoznać się z treścią jednego z badań dotyczących tego tematu na stronie Harvard Medical School.
V. Bóle pleców oraz dużych grup mięśniowych
Zarówno zaburzenia lękowe, jak i depresyjne mają skłonność do zwiększania ilości hormonów stresu w naszym organizmie. Powodują one zwiększenia napięcia mięśniowego, aby zgromadzić w naszych mięśniach większą ilość energii potencjalnej, potrzebnej w przypadku uruchomienia mechanizmu walki lub ucieczki.
Jeśli taki stan utrzymuje się przewlekle, zaczynamy odczuwać fizyczny ból związany z ciągłym naprężeniem rożnych partii mięśniowych. Najczęściej cierpi dominująca strona naszego organizmu (dla praworęcznych prawa dla leworęcznych lewa). Zwykle ból zaczynamy odczuwać w rejonach mięśni pleców oraz karku, ponieważ energię zgromadzoną w kończynach, w pewnym stopniu redukujemy poprzez wykonywanie codziennych czynności.
Bóle te można zredukować lub pozbyć się ich całkowicie dzięki zajęciom z fizjoterapeutą, czy też wykonywaniu we własnym zakresie odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Jednak aby pozbyć się ciągłych nawrotów bolących mięśni, konieczna jest pomoc specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego.
VI. Gastrologiczne objawy somatyczne
Na sam koniec zostawiliśmy objawy somatyczne związane z naszym układem pokarmowym. Ich spektrum może być naprawdę duże, od biegunek, poprzez zespół jelita drażliwego, przewlekłe bóle mięśni brzucha, nadkwaśność czy też wzdęcia.
Objawy te uznawane są za jedne z najbardziej uciążliwych somatyzacji występujących w depresji oraz zaburzeniach lękowych. Często są źródłem lęku przed przebywaniem w przestrzeni publicznej oraz negatywnie wpływają na nasza samoocenę. Ponadto istnieje silny związek pomiędzy stanem naszego układu pokarmowego a ogólną kondycją psychiczną, który potwierdzają różnorakie badania.
Na całe szczęście większość dolegliwości przewodu pokarmowego powodowanych przez interesujące nas zaburzenia, możemy skutecznie leczyć za pomocą różnorakich leków oraz odpowiednio dobranej diety.