Obecnie Dr. Edith Eger jest uznanym i szanowanym psychologiem. Jednak 72 lata temu musiała osobiście stawić czoła okropnością holokaustu a następnie powstałej traumy, będąc jedną z więźniarek Obozu Auschwitz. Pani doktor specjalizuje się w leczeniu ciężkich traum, oraz jest autorką dwóch książek dotyczących tego tematu „Wybór – Przetrwać niewyobrażalne i żyć” i „Dar”.
Do obozu koncentracyjnego trafiła w wieku 16 lat wraz ze swoją siostrą oraz matką, co opisuje w jednej ze swoich książek. Po wysiądnięciu z bydlęcego wagonu którymi były transportowane o jej życiu zdecydował sam doktor Mengele, skazując matkę na komorę gazową a siostry na pobyt w obozie. Eger twierdzi, że zajęło jej dziesięciolecia, aby zmierzyć się z poczuciem winy i wstydu związanych z tymi doświadczeniami.
Współczesnemu człowiekowi ciężko jest sobie wyobrazić poziom cierpienia jakiego doświadczali więźniowie niesławnej „Fabryki śmierci”. Życie Dr. Eger jest świadectwem tego, jak można wyleczyć się z okropnej i ciężkiej traumy. To trudna walka, która może trwać lata lub nawet dekady, ale jest możliwa. Mówi: „Przydarzają się nam straszne rzeczy i bolą niewyobrażalnie. Te niszczycielskie doświadczenia są również okazją do przegrupowania się i podjęcia decyzji, czego chcemy w naszym życiu ”. Eger twierdzi, że uzdrowienie pochodzi z uwolnienia się od pewnych myśli i uczuć, które trzymają nas w pułapce traumy.
- Uwolnienie się od bycia ofiarą. Eger stwierdza: „Cierpienie jest powszechne, ale poczucie bycia ofiarą jest opcjonalna”. Sugeruje, że zamiast pytać „Dlaczego ja?” możemy zapytać „Co teraz?”
- Uwolnienie się od unikania. Unikanie uczuć może powodować problemy fizyczne i psychiczne. Musimy rozpoznać i uznać nasze uczucia. Uzewnętrznienie ich pozwala nam je uwolnić.
- Uwolnij się od zaniedbania samego siebie. Ważną częścią leczenia jest kochanie siebie i dbanie o siebie. Znajduj rzeczy, które lubisz, i rób je. Zadaj sobie pytanie, czy jest to coś, co jest dla mnie dobre, czy jedynie robię to, czego ktoś ode mnie oczekuje lub żądza?
- Uwolnij się od tajemnic. Zachowywanie tajemnic sprzyja wstydowi. Zacznij od uznania sobie prawdy. Nie powinniśmy udawać, że jesteśmy kimś, kim nie jesteśmy. Czy pokazujesz światu inną twarz niż to, co czujesz w środku? Znajdź bezpieczne miejsce i kogoś, komu możesz zaufać, komu możesz ujawnić swoje sekrety.
- Uwolnij się od poczucia winy i wstydu. Eger twierdzi, że wybaczenie sobie rzeczy które działy się w obozie zajęło jej dziesięciolecia. Żal może być paraliżujący i zatrzymywać nas w przeszłości. Uświadomienie sobie naszego myślenia i delikatne przekierowanie się na bardziej pozytywne myśli mogą pomóc wyzdrowieć.
- Uwolnienie się od nierozwiązanego smutku. Ważne jest, aby pozwolić sobie na smutek. Zarówno zaprzeczanie temu co się wydarzyło jak i utonięcie w żalu nie jest dla nas dobre. Eger mówi: „Rozwiązanie żalu oznacza uwolnienie się od poczucia odpowiedzialności za wszystkie rzeczy, które nie były od nas zależne i pogodzenie się z wyborami, których dokonaliśmy, których nie można cofnąć”.
- Uwolnij się od sztywności. Możemy zostać uwięzieni w naszym sztywnym myśleniu. Nie wszystko jest czarne lub białe. Na nasze myśli i zachowania może wpływać wiele czynników. Sztywne myślenie nie rozwiązuje konfliktu. To, co jest dobre dla ciebie, może nie być dobre dla kogoś innego.
- Uwolnienie się od urazy. Często złość i uraza, którą mamy wobec innych, mogą mieć więcej wspólnego z naszymi własnymi problemami wynikającymi z nierozwiązanego żalu lub niedokończonych spraw.
- Uwolnienie się od paraliżującego strachu. Wielu z nas żyje w oparciu o strach, w szczególności doświadczające traumy. Nasze myśli i zachowania są zakorzenione w strachu. Świat może być niebezpiecznym miejscem, ale życie w ciągłym strachu powstrzymuje nas przed rozwojem. Czasami strach nie znika, ale najlepsze, co możemy zrobić, to powstrzymać go od całkowitej dominacji nad naszym życiem.
- Uwolnienie się od osądu. Osąd i strach mogą nas trzymać w niewoli. Powinniśmy spojrzeć do wewnątrz i zbadać sądy, które wydaliśmy na siebie i innych. Jeśli oceniamy, nie możemy okazywać współczucia.
- Uwolnienie się od beznadziejności. Eger sugeruje, że zawsze jest nadzieja. To, na co liczymy, może się zmieniać z czasem, ale nadzieja jest zawsze obecna. Warto pamiętać, że już wcześniej przeżyliśmy trudne sytuacje i możemy to powtórzyć.
- Uwolnienie się od braku przebaczenia. Przebaczenie to coś, co robimy dla siebie, a nie dla innych. Kiedy to robimy, uwalnia nas od przeszłości. Uwolnienie naszego gniewu i ludzi, którzy skrzywdzili nas w przeszłości, może pomóc w uwolnieniu nas.
Eger wierzy, że nie hańbimy zmarłych, żyjąc pełnią życia. Rzeczywiście, czy jest lepszy sposób, by ich uhonorować, wzrastając i kwitnąc? Nie możemy zmienić tego, co nam się przydarzyło, ale możemy zdecydować, jak chcemy przeżyć resztę naszego życia, wolni od traumy.
Źródło: Eger, Edith.(2020). The Gift: 12 Lessons to Save Your Life. New York: Scribner Publishing. (polskie wydanie jeszcze nie jest dostępne)