Jeśli tu dotarłeś to już pierwszy sukces, pamiętaj, że depresja i nerwica to jedne z najbardziej popularnych zaburzeń jakie spotyka się w obecnych czasach. Dlatego nie załamuj się i pokonaj chorobę zanim stanie się naprawdę ciężka do zniesienia. Bardzo ważne jest, aby działać szybko, ponieważ jeśli będziesz się starać je „rozchodzić”, pogorszysz tylko sprawę i zamiast kilku wizyt u terapeuty, potrzebne będą Ci leki oraz długotrwała psychoterapia. Dlatego też nie bój się psychologów i psychiatrów, oni nie gryzą do czasu, aż Ty nie gryziesz ich 🙂
Pamiętaj, że jeśli Ty lub bliska Ci osoba, jest w stanie kryzysu emocjonalnego i uporczywie wspomina o podjęciu próby samobójczej, skontaktuj się z telefonem alarmowym 112, ponieważ stan ten kwalifikuje się jako stan zagrożenia życia.
W pierwszej kolejności warto jest dowiedzieć się co powoduje Twoje problemy. Ponieważ spektrum nerwic jest bardzo szerokie i mogą one powodować różne schorzenia somatyczne, takie jak np. nadciśnienie, tachykardie, bezsenność, nadwagę/anoreksje, migreny i w zasadzie można wymienić tutaj prawie wszystko. Dlatego też warto uruchomić wyszukiwarkę i umówić się na wizytę z psychologiem lub psychiatrą w Twojej okolicy, aby dowiedzieć się czy u podstaw Twoich dolegliwości nie leży właśnie nerwica lub depresja.
Na naszej stronie staramy się na bieżąco rozwijać dział placówek medycznych, w którym podajemy adresy punktów pierwszego kontaktu – zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. Pamiętaj jednak, że możemy nie mieć wszystkich danych i jeśli nie znajdziesz nic dla siebie u nas, to zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki internetowej.
O czym należy pamiętać:
Jeśli szukasz pomocy psychologa na własną rękę, pamiętaj, żeby posiadał on odpowiednie wykształcenie i uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. W internecie roi się od ofert pseudoterapeutów, którzy będą starać się leczyć Ciebie różnymi dziwnymi, „szamańskimi” praktykami. Unikaj ich jak ognia, ponieważ mogą oni pogłębić Twoją chorobę. W Polsce istnieje tendencja do grupowania praktyk psychoterapeutów pod jednym adresem. Dlatego zachęcamy Cie do korzystania z usług takich placówek, ponieważ weryfikują one uprawnienia osób w nich pracujących.
Pamiętaj też, że jeśli Twoje zaburzenia są na wczesnym etapie lub jedynie podejrzewasz ich istnienie, do zdiagnozowania wystarczy Ci wizyta o psychologa nie będącego psychoterapeutą. Pamiętaj jednak, aby był to psycholog, a nie „szaman”. Jeśli w trakcie takiej wizyty Twoje obawy się potwierdzą, na pewno zostaniesz pokierowany do kogo zgłosić się w następnej kolejności.
Zwracaj uwagę na certyfikaty terapeutów!
Jeśli stwierdzono u Ciebie depresje lub nerwicę nieodzowną formą leczenia tych zaburzeń jest psychoterapia. W tej materii musisz jednak pamiętać o tym, że terapeuta terapeucie nierówny i idealnie było by, gdyby terapeuta do którego się udasz, posiadał certyfikat PTTPB (Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej ). Oznacza to, że terapeuta ten jest profesjonalnie przygotowany do przeprowadzania tego typu terapii. Niestety, terapeuci posiadający ten certyfikat są zwykle oblegani i terminy do nich bywają podobne do kolejek w państwowej służbie zdrowia. Znacznie łatwiej jest się dostać do terapeutów w trakcie certyfikacji PTTPB, ponieważ aby otrzymać certyfikat muszą oni wypracować kilkaset godzin praktyk z pacjentami. Posiadają oni zwykle wystarczający pakiet wiedzy, jednak znacznie mniejsze doświadczenie. Decyzja z czyich usług skorzystać zależy od Ciebie. Zachęcamy jednak, abyś dał szanse terapeucie i sprawdził czy jego metody Ci odpowiadają. Ponieważ jednym z podstawowych warunków udanej psychoterapii jest odpowiedni kontakt na linii pacjent-terapeuta.
Psychiatra czy Psychoterapeuta?
Zwykle jest tak, że przedstawiciele tej profesji powinni ze sobą współpracować. Depresja, nerwice, fobie to schorzenia które poza swoim podłożem leżącym w psychice, posiadają również szereg bardzo nieprzyjemnych objawów somatycznych (czyli takich które odczuwasz fizycznie), dlatego też leczenie powinieneś prowadzić pod kontrolą przedstawicieli obu tych profesji. Psychiatra da Ci leki dzięki którym objawy przestaną być uciążliwe, a psychoterapeuta znajdzie i wyleczy źródło problemu. Wtedy przyjdzie czas na odstawienie leków i powrót do normalnego życia. Nie obawiaj się leczenia, ponieważ nikt nie zamyka w szpitalach z powodu depresji. A jeśli nie leczysz swojej choroby kompleksowo będziesz się z nią męczyć. Nie bój się i zrób pierwszy krok aby ją pokonać.
A co robić w trakcie kryzysu?
Po pierwsze – Chcieć to pokonać! Po drugie, bardzo ważne jest aby posiadać kogokolwiek kto może wesprzeć Cię rozmową i zrozumieniem w gorszych chwilach. Rodzina i przyjaciele są w kryzysowych chwilach bardzo pomocni ale nie niezbędni. Jeśli jesteś sam i nie masz się do kogo odezwać, a czujesz, że jest bardzo źle. Zaglądnij do naszego działu z telefonami kryzysowymi. Znajdziesz tam numery, dzięki którym uzyskasz wsparcie i informacje co robić aby pokonać ten stan. Jeśli numery będą zajęte, a Tobie w dalszym ciągu nie chce się poprawić możesz śmiało dzwonić na telefon alarmowy 112 lub 999, albo odwiedzić najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pracujący tam ludzie pomogą Ci przetrwać najtrudniejsze chwile i poczuć się bezpiecznie, abyś mógł/mogła rozpocząć skuteczne leczenie. Pamiętaj że leczenie depresji nie jest łatwe i długo trwa. Ale jeśli tylko się postarasz to uda Ci się ją pokonać.