Zawał to jeden ze stanów które raczej wolelibyśmy ominąć w swoim życiu. Każdy dobrze zna objawy stanów zawałowych i przedzawałowych na które słusznie wyczulili nas kardiolodzy na przestrzeni lat.

Każdy z nas kojarzy podstawowy objaw zawału czyli silny rozlany ból w klatce piersiowej zwany bólem wieńcowym. Tak się składa, że objawy te zna również nasza podświadomość, co prowadzi do tego, że jedną z najczęstszych somatyzacji wiążących się z atakami paniki, zaburzeniami lękowymi(nerwicami) oraz przewlekłym stresem, jest ucisk w klatce piersiowej który mylnie kojarzymy z wystąpieniem zawału.

Jak odróżnić zawał od somatyzacji lęku?

Po pierwsze warto jest wiedzieć czym dokładnie objawia się zawał serca.

Zawał serca objawia się silnym bólem zlokalizowanym za mostkiem, który może promieniować do żuchwy, lewej ręki bądź lewego barku. Chory ma wrażenie rozpierania klatki piersiowej lub pieczenia za mostkiem. Niekiedy objawem zawału serca jest ból w nadbrzuszu, a także nudności i wymioty. Z uwagi na mylące podobieństwo do kolki wątrobowej jest więc czasem bagatelizowany. Ból zawałowy nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny ani po odpoczynku.
Warto mieć świadomość, że niekiedy zawał może przyjmować postać bezbolesną. Pod taką postacią najczęściej występuje u osób starszych oraz chorujących na cukrzycę.

Jak właśnie przeczytaliśmy ból zawałowy jest zwykle silny i nie ustępuje w trakcie odpoczynku, dlatego pierwszą rzeczą nad którą powinniśmy się zastanowić to charakter odczuwanego przez nas bólu. W przypadku somatyzacji lękowej ból ten jest często słaby ale uciążliwy, ma charakter ucisku w klatce piersiowej albo silnego punktowego kłucia pod mostkiem. Często też zdarza się uczucie napierania na serce od strony przepony. Nigdy nie zdarza się aby ból psychosomatyczny miał charakter rozlanego silnego bólu promieniującego w stronę ramienia.

Często przyczyną bólu somatycznego, jest przyśpieszony nierówny oddech oraz napięcie mięśni żołądka lub pleców, co powoduje dolegliwości odczuwalne w rejonie naszej klatki piersiowej. W takiej sytuacji warto przeprowadzić indywidualną diagnostykę poprzez:

  • Kilkukrotne spokojne podniesienie rąk ponad głowę i wyprostowanie pleców najlepiej jak tylko możemy. Jeśli w trakcie tej czynności ból chociaż na chwile ustąpi, mamy bardzo silną wskazówkę, że ból powodowany jest napięciem mięśniowym.
  • Jeśli odczuwamy uczucie nacisku w klatce piersiowej warto jest wykonać ćwiczenie oddechowe polegające na powolnym wciąganiu powietrza nosem aż w pełni napełnimy swoje płuca, a następnie powolnym wydechu aż zupełnie opróżnimy nasz płuca z powietrza. Bardzo ważne jest aby wykonując to ćwiczenie liczyć w pamięci sekundy i starać się doprowadzić do takiego stanu, że wdech i wydech będą trwały tyle samo sekund. Jeśli po wykonaniu tego ćwiczenia dolegliwości ustąpią lub ulegną zmniejszeniu możecie być pewni że to nie zawał.

Pamiętajcie również, że jeśli chorujecie na zaburzenia lękowe, warto jest zażyć tabletki na uspokojenie które przepisał wam lekarz, aby w trakcie wykonywania przez was wyżej wymienionych ćwiczeń mogły zacząć działać.

Oczywiście nigdy nie mamy 100% pewności, pozwalającej nam wykluczyć zawał jeśli występują u Ciebie wyżej wspomniane dolegliwości. Pamiętaj jednak, że tak zwane „ciche zawały” są ogromnie rzadkie i jeśli nie jesteś w grupie ryzyka, to istnieje naprawdę nikłe prawdopodobieństwo, że padłeś jego ofiarą.

Jeśli jednak mimo zastosowania naszych porad dalej czujesz się źle, warto zasięgnąć porady lekarza, dlatego nie bój się zadzwonić na pogotowie.

Co zrobić by się nie bać w przyszłości?

Jak już wspomnieliśmy, somatyzacje lękowe lubią występować w rejonach klatki piersiowej, dlatego jeśli chorujesz na zaburzenia lękowe rozważ konsultacje z kardiologiem. Kardiolog sprawdzi stan Twojego układu krążenia i prawdopodobnie wyślę Cię na Echo Serca, które sprawdzi kondycje Twojego mięśnia sercowego. W przypadku nieprawidłowości zastosuje leczenie, lub da Ci leki które pozwolą uniknąć nadmiernego stresu w przypadku wystąpienia somatyzacji.

Jeśli obawiasz się że Twoje serce nie jest w najlepszej kondycji i sytuacje stresowe mogą je wykończyć, dobry wynik echa serca da Ci świadomość, że Twoje dolegliwości nie mają swojego źródła w układzie krążenia. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci odzyskać spokój w przypadku wystąpienia kolejnej somatyzacji.

Podziel się

Komentowanie wyłączone