Nastolatki, które są niezadowolone ze swojego wyglądu fizycznego, są znacznie bardziej narażone na depresję, w chwili gdy osiągną wczesną dorosłość, ujawnia pierwsze tego rodzaju badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, opublikowane w Journal of Epidemiology & Community Health.
Wyniki pokazują, że zwiększone ryzyko waha się od 50% do 285%, przy czym chłopcy są bardziej narażeni na ciężką depresję niż dziewczęta.
Niechęć do własnego wyglądu, formalnie nazywana niezadowoleniem z ciała, dotyka aż 61% nastolatków na całym świecie. Identyfikuje się ją jako czynnik ryzyka zaburzeń odżywiania, niezdrowych zachowań i złego stanu zdrowia psychicznego.
Większość opublikowanych badań dotyczących niezadowolenia z ciała i depresji przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, jednak niewiele badań poświęcono temu zagadnieniu wśród młodych mężczyzn i milenialsów – urodzonych w latach 1981-1997 – w celu uwzględnienia wpływu internetu, technologii i mediów społecznościowych.
Aby wypełnić te luki w wiedzy, naukowcy wykorzystali prawie 4000 uczestników długofalowego badania rodziców i dzieci Avon (ALSPAC), populacyjnym długoterminowym badaniu śledzącym kobiety i ich dzieci urodzone w latach 1991/2 i mieszkające w Somerset w Anglii.
W wieku 14 lat poproszono około 3753 nastolatków o ocenę zadowolenia z ich wyglądu fizycznego, oceniając ich wagę, sylwetkę, budowę ciała i określone obszary, w tym piersi, brzuch, talię, uda, pośladki, biodra, nogi, twarz i włosy. 5-punktowa skala, gdzie 0 oznacza „skrajnie niezadowolony”, a 5 to „skrajnie zadowolony”.
Zarówno chłopcy (1675), jak i dziewczynki (2078) byli ogólnie umiarkowanie zadowoleni ze swojego ciała. Jednak dziewczynki znacznie częściej deklarowały niezadowolenie aniżeli chłopcy.
Dziewczęta zwykle nie lubiły swoich ud, brzucha i wagi, ale lubiły włosy i biodra. Chłopcy byli zazwyczaj niezadowoleni z budowy ciała, brzucha i bioder, ale nie przejmowali się włosami, wagą czy nogami.
32% dziewcząt i 14% chłopców było niezadowolonych ze swojej wagi, a 27% dziewcząt i 14% chłopców było niezadowolonych se swojej figury.
W wieku 18 lat objawy depresji oceniano formalnie za pomocą zwalidowanej skali (CIS-R). Dziewczęta częściej doświadczały epizodów depresji niż chłopcy.
10% dziewcząt zgłosiło przynajmniej jeden epizod łagodnej depresji w porównaniu z 5% chłopców. Prawie 7% dziewcząt i prawie 3% chłopców zgłosiło co najmniej jeden epizod depresyjny o umiarkowanym nasileniu, podczas gdy silniejsze epizody depresyjne dotyczyły 1,5% dziewcząt i mniej niż 0,7% chłopców.
Analiza danych wykazała, że niezadowolenie z własnego ciała w wieku 14 lat przewidywało epizody depresyjne o wszystkich stopniach nasilenia u dziewcząt oraz łagodne i ciężkie epizody depresyjne u chłopców do 18. roku życia.
Wśród dziewcząt każdy wzrost skali niezadowolenia z ciała w wieku 14 lat wiązał się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia co najmniej jednego łagodnego (63%), umiarkowanego (67%) i / lub ciężkiego (84%) epizodu depresyjnego wiek 18 lat. Siła tego związku rosła wraz z nasileniem epizodu depresyjnego.
Wpływ niezadowolenia z ciała na łagodne epizody depresyjne był porównywalny u chłopców i dziewcząt, ale jego wpływ na ciężkie epizody depresyjne był silniejszy wśród chłopców.
Każdy wzrost w skali niezadowolenia z ciała chłopców w wieku 14 lat wiązał się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia przynajmniej jednego łagodnego (50%) i / lub ciężkiego (285%) epizodu depresyjnego w wieku 18 lat.
„Możliwe, że w dobie mediów społecznościowych i rosnącej presji na idealny wygląd ciała, dorastający mężczyźni również stali się wrażliwi na typową do tej pory wśród kobiet presję związaną z wyglądem zewnętrznym, co może przełożyć się na późniejsze epizody depresyjne” – sugerują naukowcy.
Badacze przyznają, że brak różnorodności etnicznej i społeczno-ekonomicznej w danych ALSPAC oraz brak jakichkolwiek informacji na temat orientacji seksualnej może ograniczyć szersze zastosowanie wyników.
Niemniej jednak podsumowują: „Te ustalenia pokazują, że niezadowolenie z ciała powinno być traktowane jako kwestia zdrowia publicznego. Redukcja tego czynnika może być skuteczną strategią ograniczania problemów ze zdrowiem psychicznym ”.
Opracowano na podstawie:
Anna Bornioli, Helena Lewis-Smith, Amy Slater, Isabelle Bray. Body dissatisfaction predicts the onset of depression among adolescent females and males: a prospective study. Journal of Epidemiology and Community Health, 2020; jech-2019-213033 DOI: 10.1136/jech-2019-213033