Tianeptyna to lek o działaniu przeciwdepresyjnym. Posiada nietypowy mechanizm działania, gdyż zwiększa wychwyt zwrotny (transport z przestrzeni międzykomórkowej do wnętrza komórek nerwowych) serotoniny w określonych obszarach ośrodkowego układu nerwowego. Pobudza aktywność elektryczną komórek nerwowych, przyspiesza odzyskanie przez nie aktywności po funkcjonalnym zahamowaniu.

Tianeptyna

Tianeptyna pod względem wpływu na zaburzenia nastroju zajmuje pośrednie miejsce między lekami przeciwdepresyjnymi działającymi stymulująco a lekami przeciwdepresyjnymi działającymi uspokajająco. Wykazuje wyraźne działanie na zaburzenia organiczne (somatyczne), zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, związane z lękiem i zaburzeniami nastroju. Nie wpływa na procesy snu i czuwania.
Tianeptyna jest wskazana w leczeniu zespołów depresyjnych.

Lek jest stosowany doustnie przed posiłkiem, trzy razy dziennie (osoby po 70. rż. lub osoby z niewydolnością nerek dwa razy dziennie). Lek należy odstawiać stopniowo (co najmniej przez 1–2 tyg.). U niektórych chorych lek może zaburzać sprawność psychoruchową. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 15. rż. Osoby chore na depresję powinny być wnikliwie obserwowane podczas leczenia (zwłaszcza w pierwszych tygodniach) pod kątem nasilenia objawów depresji oraz wystąpienia myśli i/lub prób samobójczych. Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia tianeptyną.

Po doustnym podaniu lek wchłania się szybko i całkowicie, a jego biologiczny okres półtrwania wynosi 2,5 h. W znacznym stopniu ulega przemianom wątrobowym. Metabolity są usuwane z organizmu głównie przez nerki, ok. 8% jest wydalane w postaci niezmienionej.

Podziel się

Komentowanie wyłączone