Badania przeprowadzone w Kanadzie wykazały trzykrotnie większą liczbę przypadków wystąpienia depresji poporodowej, oraz zaburzeń lękowych u kobiet przechodzących ciąże w czasach pandemii.

Badanie przeprowadzone przez Kanadyjski Uniwersytet w Albercie wykazało, że liczba kobiet zgłaszających objawy depresji poporodowej wzrosła do 41 procent w porównaniu do 15 procent przed wybuchem epidemii. Co więcej liczba matek doświadczających umiarkowanych, oraz ciężkich zaburzeń lękowych wzrosła z 29 do 72 procent.

Badanie objęło 900 kobiet, z których 520 było w ciąży, a 380 z nich urodziło w ciągu ostatnich 12 miesięcy, każda uczestniczkę zapytano o występowanie objawów depresyjnych, oraz lękowych przed i podczas pandemii.

Kobiety będące w ciąży oraz te, które niedawno urodziły są obecnie znacznie bardziej narażone na występowanie depresji oraz zaburzeń lękowych. Mniej więcej jedna na siedem kobiet zmaga się z objawami zaraz po urodzeniu dziecka. Niestety koronawirus sprawił, że statystyki te uległy znacznemu pogorszeniu w ciągu ostatnich miesięcy.

„Środki izolacji społecznej i fizycznej, które są niezwykle potrzebne do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, odbijają się na zdrowiu fizycznym i psychicznym wielu z nas”, wyjaśnia dr Margie Davenport, współautorka badania.
„Wiemy, że depresja i lęk w czasie ciąży i okresu poporodowego mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne matki oraz dziecka, i mogą utrzymywać się jeszcze na długo po porodzie.”

Dr Davenport dodała, że skutki depresji u matki mogą obejmować przedwczesne porody, zmniejszone więzi między matką a dzieckiem, oraz opóźnienia rozwojowe u niemowląt.

Annie Belasco, szef fundacji charytatywnej PANDAS – organizacji, która wspiera osoby zmagające się z chorobami psychicznymi przed i poporodowymi – dodała, że chociaż Covid-19 i społeczna blokada nie „powodują” depresji poporodowej, to okoliczności porodu i dodatkowy stres z nich wynikający z pewnością może się do tego przyczynić.

Zaburzenia codziennej rutyny, niepewność związana z działaniami państwa oraz przyszła sytuacją ekonomiczną często są „masą krytyczną” która może wywołać okołoporodowe zaburzenia psychiczne takie jak depresja oraz lęki.

Według WHO depresja poporodowa może wpływać na kobiety na różne sposoby. Może rozpocząć się w dowolnym momencie pierwszego roku po porodzie i może rozwijać się nagle lub stopniowo.

Niektóre typowe objawy to uporczywe uczucie smutku i niski nastrój, utrata zainteresowania otaczającym Cię światem, brak energii, problemy ze snem i poczucie, że nie jesteś w stanie opiekować się dzieckiem.

Jeśli w twoim przypadku występują takie objawy, nie wahaj się i skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub najbliższą poradnią zdrowia psychicznego. Im szybciej zareagujesz tym leczenie zaburzeń będzie skuteczniejsze i krótsze.

Podziel się

Komentowanie wyłączone