Depresja jest chorobą cywilizacyjną, która z roku na rok zbiera coraz to większe żniwo. Nieleczona może prowadzić do znacznego wyniszczenia organizmu, a nawet samobójstwa. Dlatego też warto wiedzieć jak ją rozpoznać, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.

Psychiatrzy często zwracają uwagę na fakt, że trafiają do nich pacjenci w zaawansowanych stadiach depresji. Często towarzyszą im zaburzenia lękowe oraz różnorakie fobie, które świadczą o długim okresie „ewolucji” depresji. Taki stan rzeczy sprawia, że leczenie depresji staje się znacznie trudniejsze i wymaga zaangażowania znacznie większych środków.

Starając się uniknąć takiej sytuacji warto, aby każdy z nas zwrócił uwagę na swój nastrój i to w jaki sposób podchodzimy do problemów życia codziennego. Czy są to tylko chwilowe spadki nastroju, czy też może nasz organizm daje nam sygnały, że rozwija się w nim depresja.

Zwracaj uwagę na swoje myśli.

Jedną z podstawowych wskazówek na temat rodzącej się depresji jest twój sposób myślenia. Dlatego zwracaj uwagę na to w jaki sposób podchodzisz do problemów dnia codziennego. Jeśli większość twojej uwagi skupia się na negatywnych aspektach codzienności, czujesz że jesteś znużony wszystkim co Cię otacza może być to problem. Pamiętaj jednak że jeden gorszy dzień nie świadczy od razu o depresji, a wręcz jest czymś zupełnie normalnym. O depresji zaczynamy mówić kiedy twój obniżony nastrój utrzymuje się przez ponad tydzień. Zwróć też uwagę w jaki sposób Twoje nastawienie wpływa na decyzje które podejmujesz. Jeśli unikasz wyzwań zakładając z góry, że sobie nie poradzisz lub rezygnujesz z rzeczy które wcześniej sprawiały Ci przyjemność, mogą to być pierwsze oznaki depresji.

Emocje.

Aby czuć się smutnym i przygnębionym nie potrzeba od razu depresji. Musisz jednak zwrócić uwagę na stopień Twojego przygnębienia. Jeśli czujesz się zwyczajnie smutny lub zawiedziony na wskutek sytuacji w których brałeś udział nie jest to nic szczególnego, każdy tak ma. Problem zaczyna się jednak kiedy zaczynasz odczuwać uczucie bezradności wobec otaczającego Cię świata. Często ludzie cierpiący na depresję doświadczają uczucia przytłoczenia swoimi emocjami, które nie mają jak z nich zejść. Nawet jeśli chcesz to negatywne uczucia cały czas siedzą gdzieś w Twojej głowie.

Tak samo jak we wcześniejszym przykładzie, jeden gorszy dzień nie świadczy o twojej depresji, jeśli natomiast uczucia te wracają do Ciebie na przestrzeni tygodni, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Depresja a kondycja fizyczna.

Depresji bardzo często towarzyszą zaburzenia snu oraz zmiana apetytu. Pacjenci cierpią zarówno na bezsenność jak i śpią po kilkanaście godzin dziennie pozostając ciągle niewyspanymi. Tak samo jest z jedzeniem. Niektórzy nie mogą na nie patrzyć a inni zajadają ze smakiem duże ilości jedzenia.

Często też pacjenci cierpiący na depresje, mają wielką ochotę na czekoladę, ponieważ kakao ma właściwości poprawiające nastrój. W ten sposób Twój organizm stara się dać Ci sygnał, że coś jest z nim nie tak i pora odwiedzić specjalistę.

Nie czekaj, działaj!

Depresja jest jak nowotwór, im szybciej zaczniesz z nią walczyć tym łatwiej będzie Ci ją pokonać. Dlatego też, jeśli rozpoznajesz u siebie czynniki na które zwróciliśmy uwagę powyżej, szczerze zachęcamy Cię do umówienia wizyty ze specjalistą. Jeśli jednak nie jest jeszcze tak źle i pogorszenia nastroju występują u Ciebie sporadycznie wtedy warto zadbać o profilaktykę. Nie tak dawno temu pisaliśmy o tym jak zadbać o swoją higienę psychiczną. Zachęcamy Cie do przeczytania tego artykułu oraz wprowadzenia do swojego życia zdrowych nawyków.

Ludzie często bagatelizują wczesne objawy depresji, mówiąc, że „jakoś się ułoży”, „przejdzie mi”, „inni mają gorzej”. Otóż prawda jest taka, że nawet najsilniejszy umysł może wpaść w pułapkę depresji i bez odpowiedniego wsparcia ciężko będzie mu przejść epizod depresyjny. Oczywiście można przejść depresje bez leczenia, jednak trwa to znacznie dłużej (6-12 miesięcy) i ma ona znacznie ostrzejszy przebieg. Poza tym przechodzenie depresji samotnie ma jeszcze jedną bardzo istotną wadę. Nieleczona depresja zawsze wraca i będziesz zmuszony ponownie się z nią zmagać.

Podziel się

Komentowanie wyłączone