Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie rozpoczął właśnie publiczną zbiórkę pieniędzy mającą na celu utworzenie „Muzeum miejsca”. czyli ekspozycję opowiadającą o historii tej placówki medycznej.

Muzeum miejsca ma zostać urządzone w dawnej szpitalnej kotłowni. Wśród eksponatów znajdziemy między innymi różne historyczne urządzenia wykorzystywane w przeszłości do leczenia pacjentów chorych na choroby psychiczne. Znajdziemy również wiele dokumentów i zdjęć opowiadających historię zarówno pacjentów jak i personelu szpitala. Ekspozycja będzie miała również na celu przedstawić różnice pomiędzy metodami leczenia używanymi w przeszłości a obecnie.

„Świat szpitala psychiatrycznego, to świat, którego obraz kształtują nie zawsze prawdziwe opowieści i przekazy utrwalające często fałszywe stereotypy dotyczące psychiatrii, chorych i leczenia. Chcemy to zmienić” – powiedział PAP rzecznik prasowy szpitala Maciej Bóbr.

Szpital im dr. Józefa Babińskiego ma już doświadczenie w tworzeniu ekspozycji muzealnych, ponieważ od lutego 2016 roku w jednym z budynków można oglądać ekspozycję pod hasłem „Uważaj na Głowę”. Ekspozycja ta była współtworzona przez pacjentów szpitala którzy podczas warsztatów dyskutowali z ludźmi zdrowymi o tym, czym jest choroba, społeczne wykluczenie a także leczenie i konfrontacja ze światem po opuszczeniu szpitala. Pomagali oni również w doborze prezentowanych eksponatów.

„Udział w pracach nad przygotowaniem wystawy i opieka nad nią miała i ma dla chorych wymiar terapeutyczny. Dlatego zaplanowano, że będą oni uczestniczyli także w tworzeniu i funkcjonowaniu 'Muzeum miejsca’. Grupa pacjentów ma zająć się przygotowaniem eksponatów i ich konserwacją” – powiedział Bóbr.

Koszty stworzenia „Muzeum miejsca” szpital szacuje na około 120 tysięcy złotych. W ich skład wchodzić będą:

  • opracowanie scenariusza i materiałów informacyjnych
  • opis eksponatów
  • aranżację wystawy, w tym wykonanie wielkoformatowych wydruków archiwalnych fotografii, odczyszczenie starych urządzeń i przygotowanie ich do eksponowania
  • zakup i montaż oświetlenia
  • realizacje dziesięciominutowego filmu na temat społeczności Zakładu oraz promocję wystawy, w tym przygotowanie wirtualnego spaceru.

Jak wyjaśnił rzecznik placówki, szpital nie może ubiegać się o granty w obszarze kultury, stąd pomysł, aby „Muzeum miejsca” powstało dzięki zbiórce internetowej, która została uruchomiona na portalu zrzutka.pl.

Zapraszamy do wsparcia zrzutki szpitala pod tym adresem:
https://zrzutka.pl/fh2zkf

Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego w Kobierzynie działa na terenie zabytkowego kompleksu szpitalno-parkowego. Od 2018 roku nosi nazwę kliniczny. Ma 16 oddziałów stacjonarnych, osiem opieki dziennej, dziewięć zespołów leczenia środowiskowego i prowadzi osiem poradni zdrowia psychicznego. Leczy się tam rocznie ok. 8,5 tys. osób oraz udzielanych jest ok. 100 tys. porad, konsultacji i wizyt domowych.

Placówka została otwarta w 1917 r. Kompleks szpitalny został wybudowany w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i był wówczas zaliczany do najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek tego typu w Europie. Na obszarze 52 ha wybudowano 15 pawilonów dla chorych, ponad 40 budynków administracyjnych, gospodarczych, mieszkalnych. Szpital miał m.in. własną piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, warsztaty techniczne i różnego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej; ponadto były tam gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplica i cmentarz.

Źródło: PAP

Podziel się

Komentowanie wyłączone