Naukowcy odkryli, że mózgi niemowląt mogą być kształtowane przez poziom stresu, jakiego doświadczają ich matki podczas ciąży.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie eLife, sugeruje, że poziom stresu u matek – mierzony hormonem związanym z lękiem i innymi problemami zdrowotnymi – jest związany ze zmianami w obszarach mózgu niemowlęcia związanych z rozwojem emocjonalnym.

„Odkrycia podkreślają pilną potrzebę lepszego wsparcia zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet przed ciążą i w czasie jej trwania, a także mogą pomóc im dostrzec matki i dzieci, które potrzebują pomocy” – stwierdzili autorzy badania z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji.

Eksperci dodają, że kobiety w ciąży, które czują się zestresowane lub ich nastrój ulega pogorszeniu, powinny zwrócić się o pomoc do położnej, przy odpowiednim wsparciu większość problemów zdrowotnych wiążących się z ciążą można dobrze opanować.

Obecnie wiedzieliśmy, że stres matczyny wpływa na rozwój zachowania dziecka i zdolność do regulowania jego emocji w miarę wzrostu. Zwykle mierzy się to za pomocą kwestionariuszy, które nie zawsze są wiarygodne.

Nowe badanie jest pierwszym, w którym naukowcy zastosowali obiektywną miarę – poziom hormonu kortyzolu – u matki, aby zbadać powiązania z rozwojem mózgu dziecka.

Kortyzol bierze udział w reakcji organizmu na stres – wyższy poziom wskazuje na wyższy stres – a także odgrywa rolę we wzroście płodu.

Zespół badawczy wykazał, że poziom kortyzolu jest powiązany z rozwojem ciała migdałowatego dziecka, obszaru mózgu, o którym wiadomo, że bierze udział w rozwoju emocjonalnym i społecznym w dzieciństwie.

Na potrzeby badania naukowcy pobrali próbki włosów od 78 kobiet w ciąży, aby określić poziom kortyzolu u kobiet w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Dzieci kobiet przeszły serię skanów mózgu przy użyciu rezonansu magnetycznego, nieinwazyjnego badania, które miało miejsce podczas snu niemowlęcia.

Naukowcy odkryli, że wyższy poziom kortyzolu we włosach matki był powiązany ze zmianami strukturalnymi ciała migdałowatego niemowląt, a także różnicami w połączeniach mózgowych.

Na podstawie tych danych zespół naukowy wysnuł wniosek, że może to wyjaśniać, dlaczego dzieci, których matki doświadczały dużego stresu podczas ciąży, mogą mieć większe problemy emocjonalne w późniejszym życiu.

„Nasze odkrycia są wezwaniem do działania w celu wykrycia i wsparcia kobiet w ciąży, które potrzebują dodatkowej pomocy podczas ciąży, ponieważ może to być skuteczny sposób promowania zdrowego rozwoju mózgu ich dzieci” – powiedział autor badania James Boardman.

Podziel się

Komentowanie wyłączone