Depresja i COVID-19: chór Medici Cantares postanowił zwrócić uwagę na problem zdrowia psychicznego wykonując własną wersję piosenki „Shallow”.

Działający przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej chór po raz kolejny porusza zagadnienia dotyczące epidemii koronawirusa. Opublikowane 3 miesiące temu wykonanie piosenki Rag’n’Bone Man „Human”, przyniosło lekarzom i studentom zaangażowanym w działalność chóru ponad 120 tysięcy wyświetleń na YouTubie.

Tym razem na tapet wzięty został duet Lady Gagi i Bradleya Coopera ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Narodziny gwiazdy”. Inaczej niż poprzednim razem, do żeńskich głosów dołączyli też panowie. Jak tłumaczą sami wykonawcy, ma to zwrócić uwagę na problem samobójstw wśród mężczyzn. Niestety, statystyki potwierdzają, że mężczyźni odbierają sobie życie ponad 7 razy częściej niż kobiety, a Polska od kilku lat zajmuje niechlubne miejsca w czołówce europejskich państw z najwyższym współczynnikiem samobójstw. Nieleczona depresja jest ich najczęstszą przyczyną

Zrzeszeni w chórze lekarze z Izby Lekarskiej podają, że u co 3. osoby w izolacji istotnie pogorszyło się samopoczucie. Nadmiar stresorów może z kolei prowadzić długofalowo do depresji, dlatego gdy czujemy psychiczne zmęczenie, wewnętrzny niepokój, czy obserwujemy któryś z objawów depresji nie bójmy zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego (do psychiatry nie trzeba skierowania!). Jeśli zaś czujemy, że nasz stan psychiczny może zagrażać naszemu życiu, mamy nasilone myśli samobójcze, powinniśmy udać się do najbliższej Psychiatrycznej Izby Przyjęć, na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub w ostateczności wezwać karetkę przez numer alarmowy 112.

Co warte uwagi, według danych Komendy Głównej Policji, od marca do końca listopada 2020 r. samobójstwo popełniło 100 osób mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, prof. Piotr Gałecki, wynika to ze zdolności mobilizacji organizmu w obliczu kryzysowych sytuacji. Jednak są one ograniczone, dlatego tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na objawy ewentualnych zaburzeń psychicznych.

Test depresji Becka nie zastąpi porady psychiatrycznej, jednak w przypadku niepokojącego wyniku, zachęcamy gorąco do skorzystania z profesjonalnej pomocy lekarskiej.

 

Podziel się

Komentowanie wyłączone