Spółka Alphabet, będąca siostrzaną spółką Google, od trzech lat pracuje nad nad nową metodą monitorowania depresji. W ten poniedziałek zostało ujawnionych więcej szczegółów na temat tajemniczego projektu.

Opublikowany w poniedziałek post na blogu odpowiedzialnego za projekt „Laboratorium X”, szczegółowo opisuje w jaki sposób zespół specjalistów z dziedziny neuronauk, inżynierów oprogramowania i elektroniki przez trzy lata pracował nad serią prototypów pod nazwą „Project Amber”. Celem projektu jest stworzenie bardziej obiektywnego i mobilnego sposobu monitorowania objawów depresji.

Obi Felten, który kieruje Laboratorium X, napisał, że Projekt Amber opiera się na technologii znanej jako elektroencefalografia lub EEG, która mierzy wzorce aktywności elektrycznej w mózgu. Firma opracowała nowy, dokładniejszy (bardziej skupiony na rejonach mózgu związanych z występowaniem depresji) aparat do monitorowania aktywności elektrycznej mózgu,  a także narzędzia do analizy danych.

Używanie EEG do monitorowania aktywności mózgu nie jest nowym pomysłem. Wiele laboratoriów badawczych, oraz placówek medycznych na całym świecie wykorzystuje tę technologię. Jednak Felten zaznaczył, że Amber może w znacznym stopniu przyśpieszyć i ułatwić interpretacje danych.

Prototypy urządzenia na etapie projektowania

Projekt Amber miał być początkowo narzędziem służącym do diagnozowania depresji u pacjentów. Po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim okazało się jednak, że nie jest potrzebna pomoc w wykrywaniu depresji, natomiast bardzo potrzebne jest narzędzie pozwalające monitorować przebieg terapii u pacjenta. Z tego powodu założenia projektu Amber zmieniły się z wykrywania na monitorowanie stanu pacjenta pomiędzy wizytami lekarskimi, oraz przewidywanie prawdopodobieństwa wystąpienia epizodu depresji w przyszłości. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o obiecujących metodach diagnostycznych, pozwalających na wykrycie „markerów depresji” we krwi pacjenta, co wskazuje, że nie tylko spółka Alphabet pracuje nad sposobami monitorowania tej choroby.

Obecne wyniki badań nad projektem Amber wydają się być obiecujące, dlatego postanowiono ujawnić projekt publicznie. Jak każdy prototyp wymaga on oczywiście dopracowania, w szczególności ze względu na planowaną przenośność  urządzenia pozwalającą na monitoring przez całą dobę.

Siostrzana spółka Google, pracuje nad systemem monitorowania depresji

Również ze względu na status prototypu, urządzenie nie jest jeszcze dopuszczone do użytku medycznego. Spółka zobowiązała się jednak do regularnego udzielania informacji na temat postępów w pracach nad projektem.

Podziel się

Komentowanie wyłączone