W tym roku dla wielu uczniów niepokój związany z powrotem do szkoły może być znacznie bardziej intensywny na wskutek lęków i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, alarmują psychologowie na całym świecie.

Podczas gdy uczniowie, którzy mają uczęszczać do szkoły osobiście, mogą martwić się chorobami i zarazkami, ci, którzy wybrali naukę online, mogą obawiać się braku kontaktu z rówieśnikami i pozostawienia samym sobie.

Przygotowanie dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole nakłada na rodziców wysoki poziom odpowiedzialności. Muszą odnieść się do złożonych emocji, przez które przechodzi ich dziecko, aby ponownie zapoznać je z nowymi procedurami i strukturami, w tym praktyką fizycznego dystansowania się.

Obecnie dzieci postawione w obliczu konieczności wznowienia nauki, często czują się bardzo niepewnie. Ich obowiązkiem jest zastosować się do wymogów ministerstwa edukacji, a jednocześnie zdają sobie sprawę, że szkoła to miejsce publiczne a przez ostatnie miesiące wszyscy kazali im takich miejsc unikać.

Otwarty dialog z dziećmi to idealny sposób na poznanie ich uczuć, zrozumienie konkretnych obaw i ogólnych niepokojów. Warto aby rodzice skupili się na poznaniu wątpliwości z jakimi zmagają się ich dzieci, a także przyłożyli odpowiednią wagę do rozmowy na temat środków ostrożności i zasadach bezpieczeństwa wymaganych w obecnej sytuacji.

Rodzicie powinni przypomnieć swoim dzieciom, wszystkie plusy związane z ich dotychczasową obecnością w szkole. Możliwość ponownego spotkania się z przyjaciółmi i kolegami z klasy, a także branie udziału w organizowanych przez szkoły zawodach i konkursach, powinno być według psychologów fundamentem budowania chęci powrotu do szkoły u naszych pociech. Należy również zachęcać naszych podopiecznych do swobodnego komunikowania swoich opinii, rozterek czy opowieści o „szkolnych przygodach”. Dzięki takiemu podejściu nasze dzieci będą mogły na bieżąco dawać ujście swoim emocjom w naturalny i zdrowy sposób, zamiast tłumić je w sobie, doprowadzając w rezultacie do pojawienia się zaburzeń lękowych.

Młodsze dzieci będą od nas oczekiwać więcej wyjaśnień i wskazania właściwej drogi oraz sposobu na jej pokonanie, natomiast nastolatkowie docenią chęć wysłuchania i zrozumienia ich własnych opinii. Docenią również jeśli potraktujemy ich jak dorosłych i zaproponujemy stosowanie „dorosłych metod radzenia sobie ze stresem„.

Pamiętaj również, że w przypadku małych dzieci bardzo ważna jest nauka zachowania odpowiedniej higieny. Musisz wytłumaczyć im, że nie wystarczy opłukać ręce wodą, a należy dokładnie i często je myć za pomocą środków myjących. Mamy dla was kilka lifehacków, w jaki sposób uzmysłowić swojemu dziecku, że nie jest tak łatwo pozbyć się bakterii z naszych dłoni.

  1. Nałóż brokat na dłonie dziecka i poproś je o umycie tylko wodą, aby pokazać mu, ile brokatu pozostaje na jego rękach. Następnie zaproponuj użycie mydła aby zrozumiało różnice.
  2. Obsyp dłonie dziecka mąką i zademonstruj jak wiele mąki pozostaje na zgięciach skóry, czy też pomiędzy palcami.
  3. Zachęć dzieci do śpiewania krótkiej piosenki w trakcie mycia, aby upewnić się, że poświęcą na tą czynność odpowiednią ilość czasu.

Mamy nadzieję, że wasze dzieci pozostaną zdrowe w związku z nadchodzącym rokiem szkolnym.

Powodzenia!

Podziel się

Komentowanie wyłączone