Dyrektor generalny Tesli i SpaceX oraz miliarder Elon Musk zdradził ostatnio więcej informacji o swoim nadchodzącym najnowszym projekcie – chipie mózgowym Neuralink. Padły również pytania na temat możliwego zastosowania chipu w leczeniu depresji oraz terapii uzależnień.

Jak dobrze wiemy współczesna medycyna ma poważny problem w z dokładnym diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń depresyjnych. Ostatnio pisaliśmy o postępach w tej materii, jednak w dalszym ciągu leczenie depresji to proces długotrwały i wymagający wielu prób i błędów przy doborze odpowiednich substancji terapeutycznych. Z tego też powodu wielu pasjonatów idei transhumanizmu marzy się, możliwość zastosowania bardziej radykalnych oraz skuteczniejszych metod leczenia za pomocą technologicznej ingerencji w przewodnictwo mózgowe.

Najnowszy startup Muska o nazwie Neuralink, założony w 2016 r., tworzy mikrochip, którego zadaniem będzie stworzenie interfejsu umożliwiającego bezpośrednią komunikacje na linii ludzki mózg – komputer. Jak twierdzi miliarder, zastosowania tego chipu mogą być znacznie szersze niż tylko bezpośrednia komunikacja.

W czwartek, 9 lipca, miliarder został zapytany o korzyści płynące z używania chipu – a dokładniej korzyści jakie mogą czerpać osoby cierpiące z powodu zaburzeń psychicznych. Z przekonaniem powiedział, że chip neuralink będzie w stanie wyleczyć depresję lub uzależnienie, jeśli uzna to za konieczne.

„Czy można użyć Neuralink do przeprogramowania części mózgu odpowiedzialnej za powodowanie uzależnienia lub depresji? Byłoby wspaniale, gdyby Neuralink mógł być używany do leczenia zaburzeń takich jak uzależnienie czy depresja”, pyta Pranay Pathole na Twitterze.

W odpowiedzi Musk napisał:

Na pewno. Jest to zarówno wspaniałe, jak i przerażające. Wszystko, co kiedykolwiek wyczuwaliśmy lub myśleliśmy, to sygnały elektryczne. Wczesny wszechświat był tylko zupą kwarków i leptonów.

Oryginał Konwersacji znajdziecie tutaj:

Elon Musk znany jest jednak ze swojego niepohamowanego entuzjazmu w zakresie możliwości swoich projektów, dlatego sugerujemy nie wpadać w euforię. Z niecierpliwością czekamy na pojawienie się pierwszych działających wersji Neuralink oraz demonstrację ich praktycznych możliwości.

Doceniasz naszą pracę? Pomóż nam założyć fundację i wspierać walkę z depresją w Polsce!
https://pomagamy.im/zdepresjonowani

[the_ad_group id=”149″]
Podziel się

Komentowanie wyłączone