Tegoroczna jesień może okazać się sporym wyzwaniem dla światowej psychiatrii. Będziemy obserwować kumulacje osób cierpiących z powodu depresji przewlekłej, depresji sezonowej oraz epizodów depresyjnych wywołanych sytuacją pandemii.

Eksperci na całym świecie są zgodni, że tegoroczna jesień sprawdzi wydajność ochrony zdrowia psychicznego na całym świecie. Będziemy mieć do czynienia z corocznym wzrostem występowania sezonowych zaburzeń afektywnych (depresji sezonowej), spotęgowanym poprzez ogólnie nerwową atmosferę panująca wokół pandemii COVID-19. Może to doprowadzić do sytuacji w której pacjenci, będący w normalnych warunkach odporni na zaburzenia sezonowe przełamią swój „punkt krytyczny” i doświadczą epizodu depresyjnego w pełnej skali.

„Za każdym razem, gdy zachodzi jakaś znacząca zmiana w środowisku, ludzka odporność psychiczna ulega osłabieniu lub mają trudności z przystosowaniem się do zmian” – powiedział Charles Shepard, dyrektor kliniczny projektu Arrow.

„Żyjemy w bezprecedensowych czasach związanych z pandemią. Większość z nas jest znacznie bardziej odizolowana niż zazwyczaj. Jako istoty społeczne, brak kontaktu z innymi ludźmi ma na nas znaczący wpływ. To wszystko potęguje to, czego będziemy doświadczać, gdy zbliżamy się coraz bardziej do zimy ”.

Z tego powodu środowisko psychiatrów oraz psychologów apeluje, aby wszyscy którzy doświadczają w związku z obecną sytuacją kryzysu emocjonalnego nie wstydzili się poprosić o pomoc. Należy pamiętać, że gdy rozpoczniemy leczenie depresji na wczesnym etapie, będzie ono miało znacznie łagodniejszy przebieg oraz czas potrzebny na powrót to pełnej funkcjonalności.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z następującymi artykułami na naszej stronie:

Jeśli natomiast odczuwasz objawy znacznego pogorszenia nastroju z którym nie jesteś sobie w stanie poradzić odwiedź koniecznie nasz dział z telefonami zaufania, dzięki którym uzyskasz bezpłatne wsparcie w razie kryzysu psychicznego. Warto również zapoznać się z informacjami dostępnymi w dziale „Gdzie i jak szukać pomocy„.

Pamiętaj że depresja jest chorobą uleczalną, dlatego nie bój się sięgnąć po pomoc. Warto również zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym fizycznych objawów zaburzeń lękowych, aby zrozumieć, że nie ma powodów do strachu.

Podziel się

Komentowanie wyłączone