Według międzynarodowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Cincinnati College of Medicine, depresyjny nastrój lub zaburzenia lękowe u pacjentów z COVID-19 mogą być oznaką, że wirus wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.

Według badania depresja oraz zaburzenia lękowe częściej występowały u pacjentów którzy w wyniku zakażenia tracili węch lub smak, a rzadziej u pacjentów z poważniejszymi objawami koronawirusa, takimi jak duszność, kaszel lub gorączka.

„Gdybyś zapytał mnie, dlaczego miałbym być przygnębiony lub niespokojny, gdy jestem COVID-19 pozytywny, powiedziałbym, że dzieje się tak, ponieważ moje objawy są ciężkie i doskwierającą mi duszności kaszel lub wysoki gorączka” – powiedział dr n. med. Ahmad Sedaghat, profesor nadzwyczajny i dyrektor ds. rynologii, alergii i chirurgii podstawy czaszki przedniej w Wydziale Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytetu Kalifornijskiego. – „Mimo wszystko obniżenie nastroju oraz zaburzenia lękowe nie występowały jako wstępne objawy u pacjentów u których zakażenie rozwinęło się w ciężkiej postaci wymagającej hospitalizacji. Jedynym objawem COVID-19 który wiązał się z obniżonym nastrojem lub lękiem, były utrata przez pacjentów węchu i smaku. To nieoczekiwany i szokujący wynik.”

Sedaghat przeprowadził przekrojowe badanie z kwestionariuszem telefonicznym, w którym zbadano cechy i objawy 114 pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19 w ciągu sześciu tygodni w Kantonsspital w Aarau w Szwajcarii.

Oceniano stopień utraty węchu lub smaku, niedrożność nosa, nadmierne wydzielanie śluzu, gorączkę, kaszel i duszność podczas zakażenia koronawirusem. Wyniki badania są dostępne online pod tym adresem.

W momencie przeprowadzania badania 47,4% uczestników zgłosiło co najmniej kilka depresyjnych dni w tygodniu, podczas gdy 21,1% zgłaszało codzienne epizody depresyjne. W kwestii zaburzeń lękowych 44,7% uczestników zgłosiło przemijające epizody lęku oraz paniki, natomiast 10,5% uskarżało się na silny i powracający lęk.

„Nieoczekiwane odkrycie, że potencjalnie najmniej niepokojące objawy COVID-19 mogą powodować największy stopień stresu psychicznego, może nam coś powiedzieć o chorobie” – powiedział Sedaghat. – „Uważamy, że nasze odkrycia sugerują możliwość, że cierpienie psychiczne w postaci obniżonego nastroju lub lęku może odzwierciedlać przenikanie SARS-CoV-2, wirusa powodującego COVID-19, do ośrodkowego układu nerwowego”

Sedaghat mówi, że naukowcy od dawna uważali, że przewód węchowy może być głównym sposobem, w jaki koronawirusy dostają się do ośrodkowego układu nerwowego. Istnieją dowody na to w przypadku wywoływanego przez SARS ciężkiego ostrego zespołu oddechowego , choroby wirusowej, która po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w listopadzie 2002 r. I rozprzestrzeniła się w drodze międzynarodowych podróży do 29 krajów.

Badania z wykorzystaniem mysich modeli tego wirusa wykazały, że przewód węchowy, czyli szlak komunikacji zapachów z nosa do mózgu, był bramą do ośrodkowego układu nerwowego i infekcji mózgu.

Opisano rzadkie, ale ciężkie objawy COVID-19 ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak drgawki lub znacznie obniżenie zdolności poznawczych, Natomiast objawy takie jak obniżony nastrój i lęk mogą być znacznie częstszymi, ale łagodniejszymi objawami COVID-19 ze strony ośrodkowego układu nerwowego, wyjaśnia Sedaghat.

Podziel się

Komentowanie wyłączone