Błonnik to powszechnie zalecany element zdrowej diety. Dzieje się tak, ponieważ jest on korzystny dla zdrowia na wiele sposobów – od kontroli wagi po zmniejszanie ryzyka cukrzycy, chorób serca i niektórych rodzajów raka. Nowe badanie wykazało również, że może on być związane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia depresji, zwłaszcza u kobiet przed menopauzą. Wyniki badań opublikowano na łamach serwisu „The North American Menopause Society”.

Depresja jest powszechnym i poważnym schorzeniem psychicznym, które nie tylko wpływa na zdolność osoby do wykonywania codziennych czynności, ale może również prowadzić do samobójstwa. Szacuje się, że przed wystąpieniem pandemii ponad 264 milionów ludzi na całym świecie cierpiało na depresję, a liczba ta systematycznie rosła z czasem. Ten wyniszczający stan występuje znacznie częściej u kobiet i istnieje wiele teorii wyjaśniających, dlaczego tak się dzieje. Zmiany poziomu hormonów u kobiet w okresie okołomenopauzalnym są powiązane z ryzykiem wystąpienia depresji.

Ze względu na poważne konsekwencje i częstość występowania depresji podjęto wiele badań w celu oceny możliwości leczenia wykraczających poza stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Modyfikacje dotyczące stylu życia, w tym diety, ćwiczeń i skupienia, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko depresji. W omawianym przez nas badaniu wzięło udział ponad 5800 kobiet w różnym wieku, naukowcy starali się zbadać związek między spożyciem błonnika pokarmowego a depresją u kobiet w okresie menopauzy. Błonnik pokarmowy znajduje się głównie w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych i roślinach strączkowych.

Wcześniejsze badania sugerowały korzyści płynące z błonnika dla zdrowia psychicznego, jednak jest to pierwsze znane badanie, które sklasyfikowało ten związek u kobiet przed menopauzą i po menopauzie. Obejmowało również szerszy zakres wiekowy uczestników oraz kobiety, które przeszły naturalną, jak również chirurgiczną menopauzę.

Badanie potwierdziło odwrotną zależność między spożyciem błonnika pokarmowego a depresją u kobiet przed menopauzą po uwzględnieniu wielu innych zmiennych, ale nie udokumentowano żadnej istotnej różnicy u kobiet po menopauzie. Badania sugerują, że niedobór estrogenu może odgrywać rolę w wyjaśnieniu, dlaczego kobiety po menopauzie nie odnoszą tak dużych korzyści ze zwiększonej ilości błonnika. Wynika to z faktu, ze estrogen wpływa na równowagę mikroorganizmów jelitowych występujących u kobiet przed menopauzą i po menopauzie.

Związek między błonnikiem pokarmowym a depresją można częściowo wyjaśnić interakcjami jelitowo-mózgowymi, ponieważ istnieje teoria, że zmiany w składzie jelit i mikrobioty mogą wpływać na neurotransmisję. Błonnik poprawia bogactwo i różnorodność mikroflory jelitowej.

Wyniki zostały opublikowane w artykule „Odwrotna zależność między spożyciem błonnika pokarmowego a depresją u kobiet przed menopauzą: ogólnokrajowe badanie populacyjne”.

To badanie podkreśla ważny związek między spożyciem błonnika pokarmowego a depresją, ale kierunek tego związku jest niejasny w tym. Dla przykładu kobiety o lepszym zdrowiu psychicznym mogły mieć zdrowszą dietę i spożywać więcej błonnika lub wyższe spożycie błonnika. mogło przyczynić się do poprawy zdrowia mózgu poprzez modulację mikrobiomu jelitowego. Niemniej jednak powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nigdy nie było bardziej prawdziwe, biorąc pod uwagę, że to, co jemy, ma głęboki wpływ na mikrobiom jelitowy, który wydaje się odgrywać kluczową rolę w zdrowiu i chorobach ”.

Dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny NAMS

Źródło: The North American Menopause Society (NAMS)

Podziel się

Komentowanie wyłączone