Długotrwałe obciążenie fizyczne jakiego doświadczają przedstawiciele niektórych zawodów, może mieć wpływ na obniżenie funkcji poznawczych oraz problemy z pamięcią w późniejszym życiu. Do takich wniosków dochodzimy po zapoznaniu się z wynikami ostatnich badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu stanowego w Colorado.

Zespól badawczy przebadał 99 dorosłych w wieku od 60 do 79 lat, którzy nie cierpieli z powodu upośledzenia funkcji poznawczych, a także nie chorowali na choroby psychiczne oraz neurologiczne. Dodatkowo badani musieli nie mieć w swojej historii medycznej żadnych urazów głowy, przebytego udaru czy też przemijającego ataku niedokrwiennego (zwanego jako mini-udar).

Korzystając z obrazowania mózgu uczestników i ankiety zawodowej dotyczącej ich kariery zawodowej, naukowcy odkryli, że badani, którzy zgłaszali wysoki poziom fizycznego stresu w pracy, mieli mniejszy hipokamp – obszar mózgu związany z pamięcią – i radzili sobie gorzej w zadaniach związanych z pamięcią. Dla uporządkowania dodamy, że badanie za wysokie obciążenie fizyczne uznawało wykonywanie pracy wiążące się z częstym podnoszeniem cięższych przedmiotów (np. praca magazyniera).

„Wiemy, że stres może przyspieszać fizyczne starzenie się i jest czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych” – powiedziała w komunikacie prasowym z 16 lipca dr Aga Burzyńska, adiunkt w Katedrze Rozwoju Człowieka i Studiów nad Rodziną CSU. „Ale nasze badanie to pierwszy dowód na to, że stres fizyczny może przyspieszyć starzenie się mózgu i prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych”.

Według danych Biura Statystyki Pracy, przeciętny pełnoetatowy pracownik spędza prawie 8,6 godziny dziennie w pracy i pozostaje aktywny zawodowo przez około 40 lat. Ze względu na fakt, że doświadczenia zawodowe występują w okresie wieloletnim, mogą one wpływać na kondycje naszej pamięci oraz funkcje poznawcze – stwierdzają autorzy badania.

„Pod względem objętości nasze doświadczenia zawodowe przewyższają czas spędzany na zajęciach rekreacyjnych, towarzyskich, czy też na odprężającej aktywności fizycznej, które chronią nasze mózgi przed przyśpieszonym starzeniem” – powiedziała Burzyńska.

Naukowcy zalecają, aby osoby którym towarzyszy w pracy wysokie obciążenie fizyczne, unikały rozładowywania stresu poprzez ćwiczenia siłowe. Zaleca się skupienie swojej pozazawodowej aktywności, na ćwiczeniach poprawiających wydolność oraz rozluźniających. Pływanie, jogging, czy też uprawianie Jogi, mogą pomóc rozluźnić mięśnie z ciągłego napięcia, a także dotlenić nasz organizm.

Badanie zostało opublikowane online 15 lipca w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience.

Podziel się

Komentowanie wyłączone