Niedobór snu jest zawsze czynnikiem obniżającym naszą sprawność umysłową oraz fizyczną. Najnowsze badania dowiodły, że u dzieci oraz nastolatków, ciągły niedobór snu może prowadzić do rozwoju zaburzeń psychicznych.

Badanie przeprowadzono wśród 4790 uczestników w wieku 12-17 lat.

Zespół wywodzący się z „Uniwersytetu w Reading” oraz „Uniwersytetu Goldsmiths and Flinders” poprosił nastolatków, aby prowadzili dziennik z informacjami ile trwał ich sen oraz jaka była jego jakość. Grupa uczestnicząca została podzielona na dwie grupy –  grupę kontrolną i drugą, która zgłosiła zaburzenia zdrowia psychicznego, w tym epizody depresyjne.

Zaobserwowano, że podczas gdy grupa kontrolna odnotowała 8 godzin snu w dni powszednie (w trakcie roku szkolnego) i ponad 8,5 godziny w weekendy, osoby cierpiące na problemy ze zdrowiem psychicznym zgłaszały zaburzenia związane ze snem. Co ciekawe, zaobserwowano również, że dzieci z depresją zgłaszały zarówno mniejszą ilość przespanych godzin oraz znacznie pogorszoną jego jakość. Natomiast dzieci z zaburzeniami lękowymi zgłaszały jedynie zmniejszoną ilość przespanych godzin.

Nastolatki cierpiące na epizody depresyjne nie były w stanie spełnić zaleceń dotyczących codziennej ilości snu średnio o 272 minut tygodniowo, co zwiększa ryzyko depresji. Poszli też spać później niż ich rówieśnicy. Istotnym spostrzeżeniem było to, że grupa nastolatków cierpiąca na niedobór snu zapytana o ilość snu jaką zapewniali sobie przed wystąpieniem objawów depresyjnych oraz nerwicowych w większości odpowiedziała, że miała problemy z wysypianiem się na długo przed wystąpieniem objawów choroby. Można przez to wysunąć podejrzenie, że brak odpowiedniej liczby przespanych godzin ma wpływ na pojawienie się zaburzeń psychicznych w tej grupie wiekowej.

Ile snu potrzebują dzieci i młodzież?

Dzieci muszą spać dłużej niż dorośli. Jednak wraz z nadejściem lat młodzieńczych rytm dobowy ciała, który jest biologicznym zegarem organizmu, ulega re-konfiguracji. Wydłuża się ich aktywność dobowa, a godziny nadejścia senności oraz przebudzenia ulegają zmianie. Z tego powodu ważne jest, aby w okresie dojrzewania kontrolować swój dobowy cykl, ponieważ w tym wieku wyrabiają się w naszym organizmie nawyki, które pozostaną z nami w dorosłości.

Naukowcy uważają, że w wieku młodzieńczym warto jest przeznaczyć od 8 do 10 godzin na sen, kładąc szczególny nacisk na regularność rytmu dobowego. Dzięki temu zapewnimy dojrzewającym mózgom odpowiednie warunki do rozwoju.

Niedobór snu a depresja nastolatków

Chociaż w żadnym wieku nie należy lekceważyć zdrowia psychicznego, wskaźniki depresji wśród małych dzieci i nastolatków gwałtownie rosną. Badania wskazują, że do 3% dzieci w Ameryce cierpi na depresję, przy czym częściej zdarza się to u chłopców niż u dziewcząt.

Sen pełni znacznie ważniejszą funkcję niż tylko zapewnienie odpoczynku naszemu ciału. Jest paliwem dla mózgu, pomaga wypełnić deficyty poznawcze, dostarcza ciału energii potrzebnej do wykonywania codziennych czynności, nauki czy też sportu. W omawianym przez nas badaniu zaobserwowano również, że nastolatki zgłaszające dobry sen zgłaszają mniej problemów behawioralnych czy też trudności z koncentracją.

Co możesz zrobić jako rodzic?

Dobra jakość snu w każdym wieku jest niezbędna, ale w wieku młodzieńczym i nastoletnim wpływa na całe późniejsze życie młodej osoby. Są pewne rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby pomóc swoim dzieciom dobrze spać i zmniejszyć ryzyko złego stanu zdrowia psychicznego.

  • Zadbaj o to, aby na godzinę przed pójściem spać, unikali ekranów LED.
  • Angażuj je w aktywność fizyczną w ciągu dnia
  • Nie każ im uczyć się do późnych godzin wieczornych, zapewnij im czas na rozluźnienie się przed snem.
  • Zwracaj uwagę na ilość spożywanych przez twoje dzieci napojów zawierających kofeinę. Jedna kawa nie jest zła, natomiast zgrzewka energetyków już tak.
  • Sypialna twojego dziecka powinna być ciemna i wolna od czynników rozpraszających. Np telewizora w pokoju obok, czy też zatłoczonego korytarza.
Podziel się

Komentowanie wyłączone