Przeprowadzone przez WIAA badania wśród studentów kierunków sportowych uniwersytetu w Wisconsin wykazały, że 68% młodych sportowców wykazuje symptomy zaburzeń depresyjnych.

Doskonale znamy pozytywny wpływ aktywności fizycznej na kondycje psychiczną pacjentów chorujących na depresje oraz zaburzenia lękowe. Wiele osób twierdzi, że to właśnie ćwiczenia fizyczne są kluczem do zdrowej psychiki. Okazuje się jednak, że w obecnych czasach problem depresji dotyczy również zawodowych sportowców.

„Może być to spowodowane zarówno izolacją społeczną, jak również faktem odwołania wszystkich nadchodzących imprez sportowych” – Twierdzi Tim McGuine, starszy wykładowca na uniwersytecie w Wisconsin – „Przez pandemie wirusa, sportowcy doświadczyli niepewności związanej ze swoją sytuacją ekonomiczną”

Dr Tim McGuine powiedział również, że anulowanie imprez sportowych niekoniecznie jest jedynym powodem wzrostu depresji i lęku wśród młodych atletów. Pozbawienie ich codziennej rutyny treningowej znacząco wpływa na występowanie symptomów depresyjnych oraz zaburzeń lękowych.

Dodał również, że tego typu badanie przeprowadzono jedynie na uniwersytecie w Wisconsin i nie ma danych na temat tego w jakim stanie psychicznym jest kadra sportowa na innych uczelniach. Istnieją jednak przesłanki aby sądzić, że inne uczelnie borykają się z podobnymi problemami.

Raport WIAA został opracowany na podstawie anonimowych ankiet online do których wypełnienia zostali zaproszeni studenci kierunków sportowych. Zadaniem ankiety było określenie stopnia nasilenia depresji oraz zaburzeń nerwicowych wśród ankietowanych. W obu przypadkach można było uzyskać następujące wyniki: brak objawów, lekkie, średnie i silne. W badaniu brało udział 3,243 uczniów z czego 58% stanowiły kobiety.

Wyniki prezentują się następująco:

Występowanie objawów depresyjnych:

  • 32.2% – minimalne lub brak
  • 34,8% – lekka depresja
  • 33,4% – depresja średnia lub ciężka

Występowanie zaburzeń lękowych:

  • 34.7% – minimalne lub brak
  • 40,3% – lekkie
  • 11,7% – średnie
  • 13,4$ – ciężkie
Podziel się

Komentowanie wyłączone