Dzisiaj przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, z tego powodu mamy dla Was kilka słów, które mogą Wam pomóc.

W 2019 roku w Polsce O 20 proc. w stosunku do roku 2018 wzrosła liczba osób w wieku 85+, które popełniły samobójstwo. W całej grupie osób 65+ odsetek ten wzrósł o 10 proc. Podobnie sytuacja wygląda wśród najmłodszych. Tu odsetek prób samobójczych wzrósł również o 10 proc. Jak prezentują się dane za 2020 rok dowiemy się dopiero na początku przyszłego roku, kiedy to Komenda Główna Policji opublikuje coroczne statystyki. Jedno jest pewne, z roku na rok coraz więcej osób podejmuje próbę odebrania sobie życia, często zakończoną sukcesem.

Z tego powodu bardzo istotne jest aby właśnie w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom zwrócić uwagę na ten problem i wskazać rozwiązania, które mogą pomóc zredukować te smutne statystyki.

W naszej redakcji znajduje się wiele osób, które w swoim życiu doświadczyło silnej depresji i znamy to uczucie kiedy wszystko wydaje się nie mieć sensu, a zakończenie własnego życia wydaje się być jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Mimo wszystko piszemy ten artykuł, a zatem udało nam się odwieść nasze myśli od tego na pierwszy rzut oka „wygodnego” rozwiązania.

Jeśli doświadczasz natarczywych myśli samobójczych lub czujesz, że już za chwile podejmiesz się takiej próby, zrób coś dla nas i daj sobie jeszcze jedną szansę.

Odwiedź naszą stałą stronę z telefonami zaufania i pozwól z sobą porozmawiać. (kliknij aby przejść)

Pamiętaj, że nic nie tracisz poza kilkoma minutami rozmowy, która ma szanse pomóc Ci znaleźć nową perspektywę.

Jeśli telefony polecanych przez nas organizacji są przepełnione, lub uważasz, że nadchodzi moment bez odwrotu

Koniecznie zadzwoń na numer ratunkowy 999

stan w którym uważasz, że chcesz popełnić próbę samobójczą jest określany w ratownictwie jako stan zagrożenia życia, więc przyjadą po Ciebie ratownicy, którzy pomogą Ci przetrwać te najtrudniejsze chwile. Pamiętaj, że w depresji samotność jest najgorszym z możliwych doradców i nawet z największego bagna da się wyjść.

Co jeśli odczuwasz ciągłe pogorszenie nastroju, a nie przyjmujesz żadnych leków?

Sprawa jest oczywista. Idź do Psychiatry!

Obecna medycyna zna skuteczne sposoby wychodzenia nawet z bardzo ciężkiej depresji, leki stosowane w leczeniu nie są lekami, które zmieniają Twoją osobowość. Pomagają jednak zachować chemiczną równowagę Twojego mózgu do czasu, aż nie nabierzesz sił, aby zabrać się za rozwiązywanie swoich problemów. W naszym kraju panuje zaściankowe myślenie, że psychiatrzy są lekarzami, których lepiej unikać, prawda jest jednak taka, że są to osoby niejednokrotnie bardzo przyjemne w rozmowie, które rozumieją Twój problem. Niebawem uruchomimy jako fundacja program certyfikacji psychiatrów, aby ułatwić Wam wszystkim proces znalezienia lekarzy, którzy spełniają najwyższe standardy, zarówno z zakresu etyki pracy, jak i znajomości najnowszych metod leczenia. Nim to nastąpi, polecamy poszukać w sieci lekarzy, którzy mają najwięcej pozytywnych opinii.

Co jeśli leczysz się psychiatrycznie ale nie widzisz żadnej poprawy?

Pamiętaj, że leki stosowane w leczeniu depresji działają inaczej na różne osoby. Na jedną osobę zadziałają SSRI, na inną SNRI, a jeszcze inna osoba będzie świetnie reagować na starsze leki takie jak Trazodon czy też Amitryptilina. Proces dobrania odpowiednich leków może trwać długo i być uciążliwy, mimo wszystko kiedyś nadejdzie dzień, kiedy znajdziesz swoją mieszankę.

Bardzo istotne jest również, aby w trakcie przyjmowania leków uczęszczać na terapię do certyfikowanego terapeuty, w celu wyrobienia odpowiednich schematów myślowych pomagających Ci w przyszłości dusić złe myśli w zarodku.

Jeśli Twój psychiatra upiera się przy tych samych lekach przez kilka miesięcy, mimo żadnej widocznej poprawy u pacjenta, rozważ zmianę lekarza.

Co jeśli podejrzewam, że bliska mi osoba ma depresję?

Ostatnio pisaliśmy artykuł o tym jak rozmawiać na temat zdrowia psychicznego ze swoimi bliskimi, skorzystaj z tych porad, aby uzyskać obraz stanu psychicznego Twojego bliskiego. Pamiętaj również, że osoba w depresji potrzebuje kontaktu z osobami w towarzystwie, których czuje się komfortowo. Staraj się utrzymywać kontakt w miarę możliwości.

Mamy nadzieję, że dzięki informacjom tu zawartym, chociaż trochę naprowadziliśmy Was na odpowiedni tok myślenia. Skoro nam się udało wyjść z choroby to i Wam się uda.

Miejcie Siłę!

Podziel się

Komentowanie wyłączone